понедельник, 31 июля 2017 г.

RİYAZİYYAT. VII SİNİF.BİRDƏYİŞƏNLİ XƏTTİ T ƏNLİK(icmal)

                       RİYAZİYYAT  VII  SİNİF

 Birdəyişənli xətti tənlik
STANDART: 2.2.2.
Mövzu: Birdəyişənli xətti tənliyi, modul işarəsi daxilində dəyişəniolan tənliyi və ikidəyişənli iki xətti tənliklər sistemini həll edir.
Təlim nəticəsi: Birdəyişənli xətti tənliyi, dəyişəni modul işarəsi daxilində olan tənliyi həll edir.
İş formasi: Qruplarla iş.
İş üsulu: Klaster, beyin həmləsi, müzakirə.
Reşurşlar: Dərslik, iş vərəqləri, İKT avadanlıqları.
 DƏRSİN GEDİŞİ
1.Sinfin təşkili və davamiyyəti yoxlamaq. Riyaziyyat haqqında dahilərimizin dediyi bir neçə kəlamı xatırlatmaq.
Ev tapşırığı: Test üsulu ilə verilən işçi vərəqlər.
2. MOTİVASİYA: 1) Klaster üsulunun köməyi ilə tənlik haqqında indiyə qədər şagirdlərin öyrəndikləri yada salınır.
2) Birdəyişənli xətti tənliklər, dəyişəni modul işarəsi daxilində olan tənliklərin necə həll edildiyi xatırlanır.
Məqsəd: Mövzunu öyrənməyə başlayarkən şagirdlərin bu mövzu ətrafında nə bildiklərini aydınlaşdırmaq; dərsin sonunda şagirdlərin yeni nə öyrəndiklərini aşkara çıxarmaq;
Tədqiqat sualları:
Şəkil
Şəkil
1) Birhədli nəyə deyilir?
2) Çoxhədli nəyə deyilir?
3) Birhədlinin çoxhədliyə vurulması nəyə deyilir?
4) Çoxhədlinin çoxhədliyə vurulması nəyə deyilir?
5) Tənliyin hansı xassələri var?
6) Qarşısında ± olan mötərizələrin açılması qaydası neçədir?
Sinif şagirdləri 3 qrupa bölünür:
I qrup: N.TUSİ.
Şəkil
Şəkil
(13x-15) – (9+6x) = – 3x +6
13x – 15 – 9 – 6x = – 3x + 6
7x + 3x = 6+24
10x = 30 x=3 Cavab: x = 3
II qrup: LÜTFİZADƏ.
Şəkil
Şəkil
(x+2) (x+3) – (x – 5) (x+6) = 4
X²2x + 3x + 6 – x²+ 5x – 6x +30 = 4
4x = – 32
X = – 8 Cavab: x = – 8
III qrup: EVKLİD.
Şəkil
Şəkil

4x+7 + 3x – 2 – 5x – 2 = 32
5            2            2
2 • (x+7) +5 • (3x – 2) – 5 • (5x – 2) = 32 • 10
8x + 14 + 15x – 10 – 25 x + 10 = 320
– 2 x = 320 – 14
– 2 x = 306
x = – 153
Cavab: x = – 153
Əlavə tapşırıq:
9 x = 30 + 5 x
4x = 30 x = 7,5
Cavab: x = 7,5
Bir qrup digər qrupun həll etdiyi tapşırığın doğruluğunu yoxlayır. Bununla şagirdin sərbəstliyini, fikir azadlığını, özünə inam hissini stimullaşdırmaq; əməkdaşlıq etmək;
Bu misalları araşdırdıqdan sonra birdəyişənli xətti tənliyin ax = b (burada a ≠ o) olduqda tənliyin bir kökü var və x = b:a.
Əgər a=o olarsa, ox = b tənliyinin kökü yoxdur.
Əgər a = o, b = o olarsa ox = o tənliyinin sonsuz sayda kökü var.
İndi isə dəyişəni modul işarəsi daxilində olan tənliklərin həllini araşdıraq. Bunun üçün ədədin modulu nəyə deyilir?
/ -3/ =? / 7 / =? / – 2,3/ = ? / – 13 / = ? və s.
5
Ədədin modulu ya müsbət ədədə, ya da sıfıra bərabərdir.
Şəkil
Şəkil
/ – 5 / = / 5 / = 5
NÜMUNƏ: 1. / x / =5                                             Cavab: x = -5; x = 5
2. / 4x + 3 / = 7                                                           Cavab: x = 1; x = – 2,5
3. / 3x + 1 / = 0                                                            Cavab: x = – 1
3
4./ 2 x / = – 11                                                                Cavab: Ø
Diqqət edilməli məqamlar: Dəyişəni modul işarəsi daxilində olan tənliklər ya iki kökü, ya bir kökü olur, ya da kökü yoxdur.
Ümumiləşdirmə və nəticə: Şagirdlər öyrəndiklərini möhkəmləndirmək üçün Çalışma № 8 – də seçmə yolu ilə (yəni həll etməkdən) tənliyin neçə kökü olduğunu müəyyən edirlər.
a) / 10 x – 9 / = 14                            2 kökü
b) / – 3 x + 21 / + 4 = 4                    1 kökü
c) / x + 11 / = – 2                               Ø
5
ç) / 1 – x /12 kökü
4            2
d) 7 = / a -7 /                                      2 kökü
8
e) 1 – / 7 x – 1 / = 0                            2 kökü
6
Öyrəndiklərini möhkəmləndirmək məqsədi ilə Çalışma № 9
a) / x – 3 / = 2                                                              b) / x + 3 / = 1
x – 3 = – 2 və x – 3 = 2                                                 Cavab: Ø
x = 1 x = 5
Cavab: 1;5
c) / x – 19/= 1
/ 8 /
x – 19 = -1 və x – 19 = 1
8                      8
x – 19 = – 8                                        x – 19 = 8
x = 11                                                  x = 27
Cavab: 11;   27
Müəllim birdəyişənli xətti tənliyin, dəyişəni modul daxilində olan tənliklərin həll üsulları haqqında öyrənilənləri ümumiləşdirir.
QİYMƏTLƏNDİRMƏ:
I səviyyə: Birdəyişənli xətti tənliyi, dəyişəni modul daxilində olan tənlikləri həll etməkdə çətinlik çəkir.
II səviyyə: Birdəyişənli xətti tənliyi həll edir, dəyişəni modul daxilində olan tənlikləri həll edərkən cüzi səhvlər edir.
III səviyyə: Birdəyişənli xətti tənliyi, dəyişəni modul daxilində olan tənlikləri sərbəst həll edir.
IV səviyyə: Birdəyişənli xətti tənliyi, dəyişəni modul daxilində olan tənlikləri əlverişli üsul tətbiq etməklə həll edir.


1 комментарий:

  1. Bu verilmiş işdə VII sinifdə tədris edilən "Birdəyişənli xətti tənliklər"
    mövzusunda açıq dərs icmalı standartlara uygun tutulmuşdur.Açıq dərs üçün istifadəyə dəyər.

    ОтветитьУдалить