вторник, 15 августа 2017 г.

DÜZBUCAQLI VƏ KVADRATIN SAHƏSİ(icmal).COURSE AND CUBADRATIC FIELD (REVIEW)



                                  V SİNİF RİYAZİYYAT
        MÖVZU: DÜZBUCAQLI  VƏ KVADRATIN SAHƏSİ

Şagirdin bacarıq və istedadının üzə çıxmasında həndəsə fənninin rolu son dərəcə boyükdür.Həndəsi məşğələlər şagirdlərdə cizgiləri düzgün ifadə etmək bacarığı formalaşdırır.Həndəsənin tədrisində şagirdin fənnə marağını artırmaq üçün yeni metodlardan istifadə effektiv nəticə verir. Dərsdə ilk növbədə mövzu seçilir.
“Düzbucaqlı və kvatratın sahəsi”. Sdandart:3.1. Həndəsi təsvir, təsəvvür və məntiqi mühakimələrin köməyi ilə fiqurların əlamət və xassələrini araşdırır. Alt sdandart:3.1.3. Üçbucağın və dördbucaqlının perimetrini, düzbucaqlının və kvadratın sahəsini hesablayır.
Təlim nəticələri:
Düzbucaqlı və kvadratı tanıyır .Düzbucaqlı və kvatratın sahəsini hesablayır.
Təlim forması: kollektiv iş, qruplarla iş
Təlim üsulu: Beyin həmləsi, anlayışın cıxarılması.
Resurs: Dərslik 5-ci sinif, müəllim üçün metodik vəsait , iş dəftəri, iş vərəqi, flip chart, marker, kompyuter, proyektor.
Motivasiya
Tədqiqat sualı: Düzbucaqlı və kvatratın sahəsini necə hesablamaq olar və bu bizə həyatda nə üçün lazımdır?
Dərsin izahı:
Tutaq ki, uzunluğu 6 sm, eni 4 sm olan düzbucaqlının sahəsini hesablamaq lazımdır. Ona görə uzunluğunu 6 bərabər hissəyə, enini 4 bərabər hissəyə bölək. Alınmış hissələrin sayını tapsaq, 24 ədəd kvatrat alınar. Biri 1 sm2olduğu üçün S=6*4= 24 sm2 olar.
Uzunluğu a, eni b olan düzbucaqlının sahəsini tapmaq üçün onun uzunluğunu eninə vurmaq lazımdır. S=ab
Tərəfi a-ya bərabər olan kvadratın sahəsini tapmaq üçün uzunluğu a eni a olduğu üçün S=aa=a2 olur.
Tədqiqatın aparılması.
Şagirdlər 4 qrupa bölünür.Hər qrupa ayrı-ayrılıqda tapşırıqlar verilir.
Tapşırıq 1
Düzbucaqlının tərəfləri 4 sm və 16 sm -dir. Sahəsi bu düzbucaqlının sahəsinə bərabər olan kvadratın tərəflərini tapın.
Tapşırıq 2
Kvadratın tərəfi 36 sm-dir. Düzbucaqlının tərəfi 12 sm və 27 sm-dir. Kvadratın sahəsi düzbucaqlının sahəsindən neçə dəfə böyükdür?
Tapşırıq 3
Sahələri 16sm2 olan iki kvadratı yan-yana qoymaqla alınan düzbucaqlının sahəsi və perimetrini tapın.
Tapşırıq 4.
Düzbucaqlının tərəflərindən birini 4 dəfə artırsaq, sahəsi necə dəyişər?
İnformasiya mübadiləsi-işlərin təqdim olunması:
Şagirdlər işlərini yekunlaşdırdıqdan sonra təqdimat edirlər.
İnformasiya müzakirəsi:
Bütün qruplar təqdimat etdikdən sonra işlər müzakirə olunur. Fikir mübadiləsi aparılır.Səhvlər göstərilir.
Nəticə və ümumiləşdirmə
Düzbucaqlının və kvadratın sahəsini hesablayır. Gündəlik həyatda tətbiqinə çalışır.
Yaradıcı tətbiqetmə
Tərəfi 10 sm olan kvadratdan tərəfi 7 sm olan kvadrat kəsin. Alınan fiquru çəkin, perimetri və sahəsini hesablayın.
Ev tapşırığı
Çalışma 735, 737, 739, 741, 743
Hər bir şagird öz evlərində ayrı-ayrı otaqların sahəsini hesablayır.
Qiymətləndirmə:
Meyar. Dördbucaqlı və kvadratın tərifini bilir. Dördbucaqlı və kvadratın tərəflərini tanıyır. Dördbucaqlı və kvadratın sahələrini hesablayır.
1-ci qrup, 2-ci qrup , 3-cü qrup,4-cü qrup


COURSE AND CUBADRATIC FIELD (REVIEW)


                                  V TYPICAL RADIATION

        TITLE: FIELD AND COVERAGE OF FIELD OF KVADRAT

The role of geometry is extremely high when the student's skill and talent is revealed. Field workshops form students' ability to express their line correctly. The use of new methods to increase the interest of the learner in the geometry teaching is effective. In the lesson, the topic is selected first.

"Rectangular and Quaternary Area". Sdandart: 3.1. Explores the signs and properties of figures by geometric depiction, imagination, and logical judgments. Sub-clauses: 3.1.3. Calculates the area of ​​the rectangle and squared perimeter of the triangle and quadrant.
Learning Outcomes:
Recognizes a rectangle and squared .Computes the area of ​​the rectangle and quatra.
Form of training: collective work, work with groups
Method of training: brainstorming, understanding of the concept.
Source: Textbook 5th grade, Teacher's Methodology, Workbook, Sheet, Flip Chart, Marker, Computer, Projector.
Motivation
Research question: How to calculate the area of ​​the rectangle and the quatrain, and why this is in our life?
Explanation of the lesson:
Let's calculate the area of ​​the rectangle with a length of 6 cm and a width of 4 cm. Therefore, divide the length into 6 equal parts and divide the width into four equal parts. If we find the number of seized parts, 24 quatries will be taken. For S = 6 * 4 = 24 cm2, because one is 1 cm2.
To find the area of ​​the rectangle, length a, width b, it is necessary to extend its length. S = ab
To find the area of ​​a squared square a = a = a2, because the length a is the width a.
Research.
Students are divided into 4 groups. Each group is given separate assignments.
Task 1
The sides of the rectangle are 4 cm and 16 cm. Find the sides of the square that is equal to the area of ​​that rectangle.
Task 2
The square is 36 cm. The rectangular side is 12 cm and 27 cm. How many times is the square area larger than the rectangle?
Task 3
Find the area and perimeter of the rectangle taken by placing the two squares with the fields 16sm2.
Task 4.
How much will the area change if we raise one side of the rectangle four times?
Information exchange - submission of works:
After completing their work, students make presentations.
Information talk:
After the presentation of all groups, the work is discussed. Opinions are exchanged.
Conclusion and summary
Calculates the area of ​​the rectangle and square. Trying to apply everyday life.
Creative App
Cut a square of 7 cm with a square of 10 cm. Pull the figure, calculate the perimeter and area.
Homework
Study 735, 737, 739, 741, 743
Each student calculates the area of ​​separate rooms in their home.
Evaluation:
Criterion. Knows the definition of square and squared. Recognizes the square and square sides. Calculates the squares of the square and squares.

1st group, 2nd group, 3rd group, 4th group

Комментариев нет:

Отправить комментарий